Wyrównywanie ciśnienia w uszach- jest to jedna z najistotniejszych kwestii, bez której ani rusz. Błona bębenkowa jest to unerwiony cienki kawałek skóry oddzielający przewód słuchowy od ucha środkowego.


1.Na powierzchni błona bębenkowa jest przyzwyczajona do ciśnienia atmosferycznego.


2.Pod wpływem ciśnienia w wodzie błona bębenkowa zaczyna wgniatać się do środka, co odczuwamy zwykle jako silny ból ucha. Jeżeli mimo bólu schodzilibyśmy głębiej mogło by dojść do jej przerwania.


3.Ucho środkowe jest połączone z górną częścią gardła za pomocą trąbki eustachiusza. W trąbce eustachiusza panuje pewne ciśnienie, które może być zmienne. Na powierzchni, występuje naturalne wyrównywanie ciśnienia pod wpływem oddychania lub przełykania śliny, jednak pod wodą, jama nosowa jest wyizolowana od wpływu wody. Pod wodą występują o wiele większe skoki ciśnienia niż na lądzie, które objawiają się silnym bólem, spowodowanym przez nacisk wody na błonę bębenkową. Co każde 10m pionowego słupa wody, ciśnienie zwiększa się o 1 atmosferę. Czyli na 10m ciśnienie bezwzględne to 2 atmosfery, na 20m 3 atmosfery itd. W przypadku braku wyrównania ciśnienia w uszach, może nastąpić przerwanie błony bębenkowej, dlatego nigdy nie należy ignorować bólu w uszach podczas nurkowania.
Do sedna! Aby wyrównać ciśnienie w uszach, należy zatkać nos i w tym momencie energicznie, lecz nie zbyt mocno dmuchnąć powietrze nosem. Powietrze powinno wytworzyć podwyższone ciśnienie, ponieważ nozdrza są zatkane. To ciśnienie zrównoważy nacisk wody i przywróci błonę bębenkową do normalnego stanu. Można to robić w dwojaki sposób, albo wdmuchiwać powietrze z płuc, lub nadmiar powietrza z jamy ustnej.
Siedząc teraz przed komputerem wypróbuj tą metodę, zamknij usta, zaciśnij dłoń na nosie i dmuchnij nosem nie wypuszczając przy tym powietrza. W tym momencie powinieneś usłyszeć charakterystyczne pyknięcie w uszach.
W praktyce wygląda to tak, że gdy tylko poczujemy narastający ból ucha natychmiast wyrównujemy ciśnienie.

UWAGA; Jeżeli mamy katar, nie drożny nos, zapalenie ucha środkowego, to nie idziemy nurkować, ponieważ powietrze nie będzie wdrażane do trąbki eustachiusza i nie damy rady wyrównać ciśnienia, na skutek czego może zostać przerwana błona bębenkowa. Nawet jeśli mamy małą niedrożność i możemy wyrównywać ciśnienie to może się zdarzyć tak, że dojdzie do tzw. blokady wstecznej, mówiąc inaczej ciśnienie które wytworzymy na większej głębokości pozostanie takie samo przy wypływaniu i będzie wypychać błonę bębenkową na zewnątrz co również może prowadzić do jej przerwania.

« Wstecz